مطالبه شفافیت/طرح توسعه مس سونگون

مطالبه شفافیت/طرح توسعه مس سونگون

در سفر اخیر وزیر سمت به ورزقان که به منظور افتتاح طرح توسعه مس سونگون انجام پذیرفت ، اظهار شد در این معدن ، برای یک میلیارد یورو سرمایه گذاری ظرفیت وجود دارد که در حال انجام است.

معنی بدیهی سخن وزیر این است که این سرمایه گذای ها بعد از موافقت اصولی کارشناسان با طرح های توجیهی اقتصادی توسعه معدن صورت پذیرفته است. از طرفی در همین سفر ، نماینده ورزقان که البته ارتباط خوبی با خبرنگاران ندارد و همیشه خارج از دسترس است ، ادعایی مطرح کرده است که ابدا نباید از کنار آن با بی تفاوتی رد شویم.
او گفته است طرح های توسعه معدن سونگون در سال 88 آغاز شده است اما هنگامی که 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ، با این ادعا که این طرح ، صرفه اقتصادی ندارد کنار گذاشته شده است .
نخستین مساله این است که مشخص شود چه کسی این ادعا که طرح توسعه سونگون صرفه اقتصادی ندارد را مطرح نموده است؟ دومین مساله این هست که در صورت کذب بودن یا خالی از اعتبار بودن این ادعا ، چرا مسئولین وقت استانی ، تلاشی برای آگاه سازی جامعه و یا مطالبه حق مردم آذربایجان نداشته اند؟
بنظرم این امر باید در استان نهادینه شود که مسئولیت اجرا و یا حتی عدم اجرای برنامه های توسعه ای و یا قوانینی که میتواند به پیشرفت استان منجر شود ، تا ابد با مسئولین وقت خواهد بود. این امر  باید کم کمک نهادینه شودکه مسئولین حتی بعد از اتمام دوره ماموریت خود در منصب های اجرایی و تقنینی باید پاسخگوی عملکرد های خود باشند.
لذا بنظر میرسد ، معاونت اقتصادی استانداری باید این مساله را به جد مورد بررسی قرار دهد تا کم و کیف ماجرا برای افکار عمومی استان مشخص شود.
غلامرضا منصوری


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید