دوچرخه‌سواری خانوادگی با حكم قضایی لغو شد

دوچرخه‌سواری خانوادگی با حكم قضایی لغو شد

روزنامه اعتماد نوشت: در حالي كه قرار بود ديروز صبح و همزمان با روز جهاني بدون خودرو، شهروندان تهراني نيز در راستاي حمايت از اين كمپين جهاني، در همايش دوچرخه‌سواري در پارك لاله شركت كنند، يك‌باره شهرداري تهران در اطلاعيه‌اي كه در كانال‌هاي تلگرامي مرتبط با حمل و نقل پاك منتشر شده رسما خبر از لغو اين برنامه داد.

در اين اطلاعيه آمده است: «به استحضار شهروندان گرامي شهر تهران مي‌رساند بنابر پاره‌اي از ملاحظات امنيتي و قضايي و دستور مقامات مربوطه، همايش دوچرخه‌سواري روز جمعه صبح از پارك لاله لغو و از سوي شهرداري برگزار نخواهد گرديد». اين درحالي بود كه در فضاي مجازي دليل لغو اين برنامه، مخالفت نيروي انتظامي و دادستاني عنوان شده بود.
اين خبر زماني قوت گرفت كه نامه‌اي به نقل از يعقوب آزاده‌دل و مدير سيستم حمل‌ونقل پاك شهرداري تهران و خطاب به فرمانده نيروي انتظامي تهران و رييس قوه قضاييه در فضاي مجازي منتشر شد كه او در آن، از تعطيلي اين همايش گلايه كرده بود.
بخشی از گفتگو با مدير سيستم حمل‌ونقل پاك شهرداري تهران در این رابطه را بخوانید: 
* راستش را بخواهيد ما هم نمي‌دانيم ...! بعد از اينكه ما – اداره محيط زيست شهرداري تهران - به كمپين جهاني بدون خودرو پيوستيم، از حدود يك ماه و نيم قبل، برنامه‌ريزي و تلاش‌هاي زيادي را براي برگزاري مراسم روز جهاني بدون خودرو در تهران آغاز كرديم. براي اين برنامه‌ها، مانند همه برنامه‌هاي مشابه و طبق قانون، از استانداري مجوز گرفتيم و نيروي انتظامي و تمامي دستگاه‌هاي مرتبط هم در جريان بودند.
* برنامه‌هاي آن هم كاملا مشخص و كنترل شده بود. مثلا در اين برنامه قرار بود حدود 20 نفر از بچه‌هاي معلولي كه بيش از 3 ماه بود تمرين دوچرخه‌سواري كرده بودند، در راستاي حمايت از اين كمپين جهاني، در اين همايش ركاب بزنند، يا در برنامه‌اي ديگر قرار بود دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار منطقه 17 براي ترويج فرهنگ استفاده از دوچرخه براي رفتن به مدرسه در اين برنامه حضور پيدا كنند.
* دستور لغو از طرف دو مرجع دادستاني شعبه ارشاد و راهور ناجا بود.
* در مورد دادستاني، نامه‌اي از سوي دادستاني ارشاد براي شهردار منطقه 6 كه قرار بود برنامه در منطقه آنها اجرا شود، ارسال شده بود كه در آن همان‌گونه كه شهردار منطقه مي‌گفتند گويا در آن ذكر شده بود كه اگر قرار است اين همايش به صورت مختلط برگزار شود، بايد جلوي آن گرفته شود وگرنه عواقب كيفري براي مديران شهري خواهد داشت. در مورد نامه راهور هم كه براي ما، معاونت حمل و نقل و ترافيك شهرداري ارسال شده بود، آمده بود كه فرماندهي نيروي انتظامي اعلام كرده كه به خاطر نزديك بودن «دربي» فوتبال، بايد اين برنامه لغو شود.
* در حالي كه به نظرم اصلا ربطي به موضوع نداشت. در مورد نامه دادستاني هم از آنجايي كه قرار بود اين همايش خانوادگي برگزار شود، ديديم نمي‌شود اعضاي خانواده را از هم جدا كرد. اين بود كه از سوي معاونت حمل و نقل ترافيك اعلام كرديم كه برنامه از سوي ما لغو است.
* پيش‌بيني ما چيزي شرکت حدود هزار نفر بود. حتي از كساني براي اولين‌بار، براي حضور در اين همايش ثبت‌نام كرديم و به اين ترتيب حدود 50 درصد علاقه‌منداني كه دوچرخه شخصي داشتند ثبت‌نام كرده بودند و ما مشخصات كامل آنها را داشتيم. از سويي بقيه علاقه‌منداني كه مي‌خواستند با دوچرخه‌هاي اشتراكي در اين همايش حضور داشته باشند هم مشخصات‌شان قبلا و هنگام ثبت‌نام براي استفاده از دوچرخه ثبت شده بود. يعني مي‌خواهم بگويم فرد ناشناس و شناخته‌نشده‌اي در اين همايش نبود و ما همه تدابير لازم را انديشيده بوديم ولي خب.....


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید