یکشنبه, ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

رکورد جدید ثروتمندترین افراد جهان

رکورد جدید ثروتمندترین افراد جهان

در حال حاضر، ثروتمندترین افراد جهان مالک ۱۱ درصد از مجموع ثروت‌ جهانی هستند که بزرگ‌ترین جهش در تاریخ اخیر را رقم می‌زند.

به گزارش آی پرس، ثروتمندترین افراد جهان در بحران بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ ثروتمندتر شده‌اند. بر اساس گزارش سالانه نابرابری جهانی، در سال ۲۰۲۱ میلیاردرها بیشترین افزایش را در سهم خود از ثروت ثبت کردند.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که ۰.۰۱ درصد ثروتمندترین افراد صاحب ۱۱ درصد ثروت جهان هستند که نسبت به سال ۲۰۲۰ یک درصد افزایش یافته است. همچنین سهم ثروت جهانی متعلق به میلیاردرها از یک درصد سال ۱۹۹۵ به ۳ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. این جهش زمانی رخ داد که دولت‌های سراسر جهان برای کاهش درد اقتصادی ناشی از تعطیلی‌های همه‌گیر، پول را به اقتصاد خود سرازیر کردند اما این پول، قیمت سهام و ارزش املاک را افزایش داد و به ثروت افراد پردرآمد افزود.

آبیجیت بنرجی و استردوفلو، اقتصاددانانی که برنده جایزه نوبل ۲۰۱۹ برای تحقیقات در مورد فقر شدند، اظهار کردند: از آنجایی که ثروت منبع اصلی دستاوردهای اقتصادی آینده و به‌طور فزاینده قدرت و نفوذ است، این امر افزایش بیشتر نابرابری را نشان می‌دهد. آنان گفتند: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که تمرکز شدید قدرت اقتصادی در دستان اقلیت بسیار کوچکی از ابرثروتمندان است.

بحران کووید، نابرابری بین افراد بسیار ثروتمند و بقیه جمعیت را تشدید کرده است. با این حال، در کشورهای ثروتمند، مداخله دولت از افزایش گسترده فقر جلوگیری می‌کند اما درباره کشورهای فقیر این مورد درست نیست.

لوکاس چانسل، محقق اصلی این گزارش گفت: این نتایج نشان‌دهنده اهمیت دولت‌های اجتماعی در مبارزه با فقر است.

نتایج گزارش نشان داد که نابرابری ثروت با انتشار کربن و اهداف تغییر آب‌وهوا ارتباط قوی دارد. نابرابری‌های بزرگ در انتشار کربن نشان می‌دهد که سیاست‌های آب‌وهوایی باید آلاینده‌های ثروتمندان را بیشتر مورد هدف قرار دهند.

وی افزود: «تاکنون، سیاست‌های اقلیمی مانند مالیات کربن اغلب به‌طور نامتناسبی بر گروه‌های با درآمد پایین و متوسط تاثیر گذاشته در حالی که عادات مصرف ثروتمندترین گروه‌ها بدون تغییر باقی خواهد مانده است.»

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری