آمریکا هند و پاکستان را به «خویشتنداری و آرامش» فراخواند

آمریکا هند و پاکستان را به «خویشتنداری و آرامش» فراخواند

دولت آمریکا با بیان اینکه از گفت‌وگوی مستقیم میان هند و پاکستان حمایت می‌کند، دو طرف را به خویشتنداری و کاهش تنش دعوت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه مورد مناقشه «کشمیر»، وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه (به وقت تهران) با صدور بیانیه‌ای به پاکستان و هند توصیه کرد با یکدیگر وارد گفت‌وگو شوند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، در بیانیه واشنگتن عنوان شده است که آمریکا از «گفت‌وگوی مستقیم میان هند و پاکستان در مورد کشمیر» حمایت می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین دو طرف را به «آرامش و خویشتنداری» دعوت کرده و از آن‌ها خواسته از میزان تنش‌ها بکاهند.

چهارشنبه شب منابع خبری از بروز درگیری‌های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر خبر دادند. در این درگیری، طرفین به سمت یکدیگر گلوله خمپاره شلیک کرده‌اند. این اتفاق چند ساعت بعد از آن اتفاق افتاد که پاکستان ضمن اخراج سفید هند، اعلام کرد حریم هوایی خودش را به روی پروازهای هند می‌بندد. 

دور تازه تنش میان دهلی نو و اسلام‌آباد پس از آن آغاز شد که وزارت کشور هند اعلام کرد قصد دارد بند 370 قانون اساسی این کشور را لغو  کند. این بند به منطقه «جامو و کشمیر» وضعیت خودمختاری اعطا کرده است. با اعلام این تصمیم، جو کشمیر به شدت متشنج شده و پاکستان و چین به عنوان دو کشوری که بر سر این منطقه با هند اختلاف دارند، به این تصمیم دهلی نو اعتراض کرده‌اند.

پیش از این، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود حاضر است برای حل مسئله کشمیر، میان پاکستان و هند میانجیگری کند. این اظهارات نیز بر آتش خشم مردم دو کشور افزوده و هریک دولت آمریکا را به جانبداری از طرف مقابل متهم کرده‌اند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید