وجود 1.3 میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در کشور

وجود 1.3 میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در کشور

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار گفت: بیش از یک میلیون و 390 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار هستند.

حیم سرهنگی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که برای رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها که طبق آمار مرکز آمار ایران با وجود کاهش نرخ بیکاری عمومی، اما نرخ بیکاری در بخش فارغ‌التحصیلان افزایش یافته است، گفت: آمارها در سال ۹۷ نشان می‌دهد نزدیک به ۴۳ درصد بیکاران کشور را جمعیت بیکار فارغ التحصیل دانشگاه‌ها یا در حال تحصیل دانشگاهی تشکیل داده‌اند.

مهارت آموزی متناسب بازار کار نیست

به گفته وی نرخ بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان، یعنی مهارت آموزی در دانشگاه‌ها و خروجی‌های آنها متناسب با بازار کار نیست و در وزارت علوم تحقیقات و فناوری این نکته در نظر گرفته نمی‌شود که اساسا چه مهارت‌هایی در بازار کار کشور مورد نیاز است، بنابراین آموزش‌هایی که داده می‌شود، تناسبی با نیاز بازار کار ندارد. البته ممکن است از بعضی دوستان بپرسید، بگویند که این طرف عرضه بازار کار است که نمی تواند متقاضیان ما را جذب کند. مثل این که ما بگوییم ما محصولی تولید می‌کنیم، ولی این اشکال از مشتری است که این محصول را نمی خرد یا از کیفیت پایین آن شاکی است.

سرهنگی ادامه داد، عدم تناسب بین طرف عرضه و تقاضای بازار کار در فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها وجود دارد و این فقط مربوط به کشور ما نیست، بنابراین تجربه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان فارغ‌التحصیلان دانشگاه را بر اساس نیاز بازار کار آموزش داد.

رصد فارغ‌التحصی از نظر اشتغال

به گفته مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار، رصد فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها از نظر اشتغال و تخصیص بودجه به دانشگاه‌ها بر اساس عملکرد و خروجی آنها در بازار کار و اشتغال فارغ التحصیلان به خودی خود می‌تواند عاملی باشد که این مهارت ها را متناسب کند که همزمان با آن، نیازمند یک نظام جامع تحلیل اطلاعات بازار کار یا  LMIA هستیم که بر اساس آن به این سؤال پاسخ داده شود که چه مهارت‌هایی مورد نیاز بازار کار کشور است و به فارغ‌التحصیلان چه آموزش‌های بدهیم.

وجود 1.39 میلیون فارغ‌التحصیل بیکار

سرهنگی در مورد اینکه چه تعداد فارغ‌التحصیل بیکار در جامعه وجود دارند،‌ گفت‌: در حال حاضر یک میلیون و 390 هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در کشور وجود دارند که یا مهارت آنها به درد جامعه و بازار کار نمی‌خورد یا اینکه اساسا مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند. 

وی در مورد راه حل بیکاری دانش آموختگان دانشگاه گفت:‌ برای حل مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان علاوه بر سنجش عملکرد دانشگاه‌ها بر اساس خروجی اشتغال آنها، باید بخش ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود و تعدادی از دانش جویان مستعد با توانمندی‌های رفتاری و خلاق در حوزه کارآفرینی تربیت شوند، چرا که باید افرادی باشند تا بخواهند ایده‌ای را عملیاتی کنند که نیاز به نیروی کار ماهر داشته باشند. 

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار این را هم گفت: برخی از افرادی که بعد از دانشگاه وارد بازار کار می‌شوند، مهارت ارتباطی نداشته و اشتغال پذیر نیستند. مثلا روحیه انجام کار تیمی ندارند، یا در کار بنگاه‌ها و شرکت نمی‌توانند ارتباط مؤثری با دیگران برقرار کنند و یا خلاقیت و کارآیی در آنها وجود ندارد که مدارس اشتغال در دانشگاه‌ها می‌توانند در حین تحصیل به آنها این مهارت‌ها را نیز بیاموزند.

نظام آموزشی بهره‌وری لازم را ندارد

سرهنگی در مورد اینکه نظام آموزشی کشور ما چقدر بهره‌وری دارد، گفت: نظام آموزشی اشکالاتی دارد که مهمترین آئینه این اشکالات، وضع موجود بخش تولید کشور است که نشان می‌دهد، احتمالا بهره‌وری نیروی کار ما  از لحاظ دارا بودن مهارت دارای مسئله جدی است و یک  نفر که از ۷ سالگی وارد نظام آموزشی، دبستان و متوسطه و پس از آن دانشگاه می‌شود و وقتی که در ۲۲ سالگی مدرک کارشناسی می‌گیرد، مدت زمان زیادی صرف آموزش او می‌شود؛ اما این فرد به طور مناسب برای حضور در بازار کار و جامعه تربیت نشده است. 

فارغ‌التحصیل بدون مهارت بیکار خواهد ماند

بازار کار و جامعه نیازمندی‌هایی دارد که فارغ‌التحصیل دانشگاهی کمتر با آن آشنا است. این نیازمندی در هزاره سوم و با تغییرات جدی در حوزه نوع مشاغل و پدید آمدن مشاغل جدید مساله را جدی تر می‌کند، چرا که در اینده کسی که مهارتی نداشته باشد، یا توانایی تطبیق خود با مهارت‌های جدید را نداشته باشد، قطعا ناکارامد و بیکار خواهد ماند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید