شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

هرکس بیکار باشد مقصر خودش است؟

دولت وقتی که 4 میلیون حقوق بگیر دارد که 90 درصد آنها اضافه اند در واقع دارد هزینه های خودش از جیب مردم تامین می کند و از همین رو ، دارد به بیکاری دامن می زند. 

از منظر مکتب اقتصادی لبیرال ، این جمله درست است . البته نه به این گونه که رئیس جمهور کشورمان می گوید. صحت و سقم گزاره های سیاسی و اقتصادی تابع یک شرایط محیطی و محاطی است . مثلا می گوئیم دمکراسی خوب است . آیا دمکراسی ای که خروجی آن انتخاب صدام حسین با 99.9 درصد آرا بود ، خوب بود؟ دمکراسی مبارک مصر چطور ؟ بله دمکراسی خوب است به شرط آنکه ...

در مورد جمله فوق هم باید صادقانه گفت ، این جمله درست است اما به شرط آنکه ..

نخستین شرط آن این است که دولت همچنانکه در مورد وضعیت کار و بیکاری مردم از خود سلب مسئولیت می کند در گرفتار کردن آنها  نیز از خود سلب مسئولیت کند. دولت وقتی که 4 میلیون حقوق بگیر دارد که 90 درصد آنها اضافه اند در واقع دارد هزینه های خودش از جیب مردم تامین می کند و از همین رو ، دارد به بیکاری دامن می زند. هرچند بگوئیم  وظیفه دولت کار درست کردن نیست اما ایجاد زیرساخت ها که وظیفه اوست  .

دولت باید زمینه نرمال شدن روابط با دنیای خارج را فراهم کند . بله کسی از دولت کار نمی خواهد ، اما دولت اگر شرایط فروش نفت و صادرات کالا و خدمات و واردات آن را تسهیل (از تسهیل گذشته باید ممکن کند) نماید، درآن صورت کسی از دولت درخواست کار نمی کند . همین ظرفیت های فعلی اقتصادی مملکت اگر فعال شود ، اگر 90 درصد کارخانجات شهرک سلیمی و رجائی شهر که خوابیده اند سرپا شود ، اگر دولت ورشکستی های اقتصادی این واحد ها را که ناشی از نرمال نبودن روابط مان با دنیاست بر عهده بگیرد آن موقع حق بار روحانی بوده است و لذا می توان اذعان کرد هر کسی بیکار باشد مقصر خودش است.
غلامرضا منصوری

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری