محکومیت دو متهم پرونده سایپا به اعدام/ محکومیت دو نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس

 محکومیت دو متهم پرونده سایپا به اعدام/ محکومیت دو نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس

سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم اعدام برای دو نفر از متهمان پرونده شرکت سایپا خبر داد و گفت: در همین زمینه مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به ۷ سال حبس محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری به چند حکم اخیرالصدور در شعب ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در شعبه دوم ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی کشور، در پرونده‌ای که در ابتدا بیش از ۵۰ متهم داشت، کیفرخواستی برای ۴۳ نفر صادر شد و در دادگاه ۳۴ نفر از اخلالگران محکوم شدند.

وی افزود: در این پرونده که یک پرونده تلفیقی بین اخلال در نظام ارزی و نظام اقتصادی خودرو است، وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همسر وی به نام خانم نجوا لاشیدایی به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمند‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید بیش از ۶۷۰۰ دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پولشویی به میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منرل متهمه ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار و یکصد کیلو طلا کشف شده، محکوم به اعدام شدند و این حکم قابل تجدیدنظر خواهی در دیوان عالی کشور است.

اسماعیلی اضافه کرد: مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به جرم مشارکت در اخلال در نظام توزیعی به هفت سال حبس، رضا تقی زاده ماکویی فرزند عباس معاون سابق بازاریابی سایپا به ۱۵ سال حبس، محمد عزیزی نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو به ۶۱ ماه حبس تعزیری، فریدون احمدی نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری و حسی هشترودی رئیس سابق حراست کل سایپا به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

رسیدگی به ٧١ هزار پرونده در دیوان عالی کشور

اسماعیلی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات جهادی قوه قضائیه در سال ١٣٩٨ اظهارداشت: علاوه بر رسیدگی‌های قضایی و پرونده‌های عمومی بیش از هفت هزار موضوع ماده ۴٧٧ رسیدگی شد و رسیدگی‌ها به روز شد و اکنون پرونده معوق و مسن در دیوان عالی کشور نداریم.

وی ادامه داد: در سال ٩٨، ٩ هزار و ٩٣ پرونده موضوع ماده ۴٧٧ رسیدگی شد که معادل ١۵ برابر سنوات قبل از آن بوده است.

اسماعیلی اظهارداشت:دیوان عالی کشور علاوه بر رسیدگی‌های قضایی، هیات‌های قضایی ویژه به استان‌های مختلف اعزام شدند که از ۴٣٠ شعبه بازدید داشتند و در این بازدیدها١٢٠٠ پرونده بررسی شد.

کرونا حریف رمضان مسلمانان نشد

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: رمضان به روز‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و رمضان امسال ما به اصطلاح کرونایی گذشت و علی رغم همه محدودیت‌ها زیبا سپری شد.

وی اظهار داشت: کرونا آسیب‌های زیادی به جامعه بشری وارد کرد، اما نتوانست حریف رمضان مسلمانان شود و کرونا مجبور شد، در برابر روزه و روزه داران، شب زنده‌داری و احیا و کمک‌های مومنانه سر تعظیم فرود آورد و هرچند در اماکن مقدس بسته بود، اما در دل‌های پاک مومنان درب‌های تازه‌ای برای ارتباط با خدا گشوده شد و مومنان در مجالس شب‌های قدر اهل ایمان نشان دادند که برخلاف مدعیان روشنفکری و غرب‌زدگان و دنیاپرستان تمام شیوه‌های بهداشتی را رعایت کردند و در عین فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعات مذهبی و معنوی را برگزار کنند؛ تا کور شود هر آن‌که نتواند دید.

تسلیت شهادت دریادلان نیروی دریایی

اسماعیلی شهادت دریادلان نیرو‌های راهبردی اسلام را تسلیت گفت: افزود: اینان قطعا میهمانان ویژه شهید رمضان خواهند بود.

روز قدس روز اسلام است

وی با اشاره به روز قدس اظهار داشت: این روز، روز اسلام و مسلمانان و مردم مظلوم فلسطین است و روز قدس امسال چه شهر‌ها سفید و زرد و قرمز باشد و چه در قرنطینه خانگی باشیم یا نباشیم و به خیابان‌ها بیاییم یا نیاییم و نماز جمعه برگزار شود یا نشود؛ نفرین و مرگ بر اسراییل لرزه بر اندام رژیم غاصب خواهد انداخت.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: روز قدس امسال پیوند مردم مسلمان با فلسطینیان تقویت می‌شود و پشت آمریکای جنایتکار را به خاک می‌زنیم و نابودی آن‌ها را فریاد می‌زنیم و ما هر سال در روز قدس به نابودی اسراییل نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم.

حکم اعدام دو اخلالگر ارزی و بازار خودرو و سکه

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با اشاره به تداوم مبارزه با فساد به تشریح مهمترین احکام صادره پرداخت و گفت: در پرونده‌ای که بیش از ۵٠ متهم داشت کیفرخواست برای بیش از ۴٠ نفر صادر و ٣۴ متهم در دادگاه محکوم شدند.

وی ادامه داد: در این پرونده که بخشی از آن اخلال ارزی و بخشی اخلال در نظام خودرو و سکه بود، وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همسرش نجوا لاشیدایی به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق ثبت سفارشات صوری و صرافی غیر مجاز و پیش خرید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه از سایپا، مشارکت در پول‌شویی به میزان ۳۲ هزار میلیارد به اعدام محکوم شدند.

اسماعیلی افزود: از منزل این فرد ۲۴ هزار سکه تمام بهار آزادی و صد کیلو طلا کشف شده است که البته این حکم قابل تجدید نظر خواهی است.

صدور احکام ۶١ ماه حبس برای دو نماینده مجلس

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: مهدی جمالی مدیر عامل سابق سایپا به هفت سال حبس، رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی سایپا به ١۵ سال حبس، محمد عزیزی نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس تعزیری فریدون احمدی به تحمل ۶۱ ماه حبس، حسین هشترودی رئیس سابق حراست سایپا به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

وی ادامه داد: در یکی از پرونده‌ها که اکنون مفتوح است بخشی از بدهی‌ها به بانک‌های ملت و پارسیان بازگردانده شد.

اسماعیلی افزود: در رسیدگی به این پرونده علیرغم اینکه بانک صادرات شکایتی از متهم نداشت در تحقیقات مشخص شد این بانک هم از متهم طلب دارد که در نهایت اموالی از متهم پرونده در اختیار بانک صادرات قرار گرفت و این اموال پاسخگوی ۶ هزار میلیارد تومان طلب بانک صادرات است.
 

چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید