سه شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۰

سازمان ملل: مصرف انرژی در ایران ۵ برابر متوسط جهانی است

سازمان ملل: مصرف انرژی در ایران ۵ برابر متوسط جهانی است

مصرف انرژی ایران بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ بین ۵ تا ۸ درصد افزایش یافته است که تقریباً پنج برابر متوسط ​​جهانی است.

به گزارش گروه اجتماعی آی پرس, کلودیو پروویداس نماینده پروژه های سازمان ملل در ایران در یادداشتی نوشت: شهرنشینی یکی از روندهای معمول قرن 21 است. تا سال 2050، دو سوم جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد. با این حال، بسیاری از شهرها با چالش‌های زیست محیطی و مشکلات مستمر در شکل‌گیری فضاهای پایدار و قابل زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این وجود، شهرها همچنان محلی هستند که موقعیت‌های شغلی  و رفاه بیشتری را نسبت به روستاها در اختیار مردم قرار می‌ دهند. به همین دلیل UNDP (برنامه عمران سازمان ملل متحد)به شهرها به عنوان قطب اجتماع ، نوآوری و نبوغ انسانی نگاه می کند.

طبق آمارهای ارائه شده توسط «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد», ایران در بین 10 کشور اول در انتشار دی‌اکسید کربن قرار دارد و 75 درصد جمعیت آن شهرنشین هستند.

مصرف انرژی ایران بین سالهای 1990 تا 2019 بین 5 تا 8 درصد افزایش یافته است که تقریباً پنج برابر متوسط ​​جهانی است. ساختمانها، به ویژه در مناطق شهری، مقدار قابل توجهی مصرف انرژی دارند که حدود 2.5 تا 4 برابر میانگین جهانی است و 70 درصد از آن مربوط به ساختمانهای مسکونی است که تا 60 درصد انرژی خود را هدر می‌دهند.

بیشترین حجم مصرف انرژی در تهران انجام می‌شود که در 200 سال اخیر با حدود 9 میلیون نفر جمعیت به یکی از بزرگترین شهرهای جهان تبدیل شده است.

UNDP نیز، همراه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران در راستای انرژی پاک و تجدیدپذیر و افزایش بهره‌وری در ساختمانهای شهری تلاش می‌کند و انتظار می رود امسال نتیجه این اقدامات باعث کاهش 20 درصدی مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی شود.

علاوه بر این، ایران تمرکز بر مدیریت پسماند را در اولویت برنامه‌ریزی شهری از طریق مشارکت با شهرداری تهران قرار داده است که سازمان ملل از آن پشتیبانی می‌کند.

ایران با بازیافت بطری‌ها در شهر تهران، بهره‌وری منابع را با توسعه کم دی اکسید کربن ترکیب می‌کند که این ابتکار در سطح ملی معرفی می‌شود و به جدا شدن رشد اقتصادی از استفاده ناپایدار از منابع طبیعی کمک می‌کند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد به همراه شرکای ملی و مرکز جهانی فناوری ، نوآوری و توسعه پایدار در سنگاپور به دنبال حمایت از برنامه تهران هوشمند است که هدف آن تبدیل شهر به مکانی پایدارتر و قابل زندگی برای همه شهروندان ، بازدیدکنندگان و مشاغل است.

 در سال‌های اخیر همکاری‌های سازمان ملل با کشور ما  در بخش مدیریت پسماند و بازیافت مجدد آن‌ها به ویژه بازیافت زباله‌های الکترونیکی و بهبود شرایط تولید انرژی از طریق رعایت استانداردهای جهانی و استفاده از فناوری‌های به روزتر, سبب افزایش بهره‌وری انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای شده است.

بر اساس داده‌های سازمان ملل, ایران حدود 20 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف کمک به بهبود شرایط تولید  انرژی می‌کند که این بهبود بهره‌وری انرژی برای پیشرفت کشور حیاتی است و می‌تواند به پایداری زیست محیطی و اقتصادی کمک کند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری