شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

لاوروف: به تحریم‌های احتمالی آمریکا پاسخ مناسب خواهیم داد

لاوروف: به تحریم‌های احتمالی آمریکا پاسخ مناسب خواهیم داد

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) تأکید کرد که این کشور به اقدامات غیردوستانه دولت آمریکا علیه خط لوله گاز "جریان شمالی‌ـ‌2" پاسخ مناسب خواهد داد. به‌گفته وی، تحریم‌ها علیه این طرح اقتصادی روسی نمونه بارز برخوردهای یکجانبه و دارای انگیزه‌های سیاسی کشورهای غربی است.

لاوروف در سخنرانی خود در اجلاسی که تحت عنوان "دستورکار تجارت بین‌المللی روسیه: چالش‌ها، خطرات و راهکار تعامل با کشورها" که از سوی اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه برگزار شده است، دراین‌باره توضیح داد: «اکنون سال‌های زیادی است که اکثر کشورهای غربی، به‌رهبری آمریکا، در روابط خود با سایر کشورها، به هر بهانه و حتی بدون دلیل، از اعمال محدودیت‌های یکجانبه و با انگیزه‌های سیاسی استفاده می‌کنند و نمونه بارز آن، برخورد آنها با خط لوله گاز "جریان شمالی‌ـ‌2" است. مسلماً ما نیز به‌نوبه خود به هرگونه اقدامات خصمانه دولت ایالات متحده علیه این طرح روسی پاسخ مناسب نشان خواهیم داد، برای اینکه وظیفه ما حمایت پایدار از اقتصاد میهنی است.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد: اکنون دیگر کشورهای زیادی به این درک رسیده‌اند که لازم است یک "شبکه ایمنی" برای مقابله با سیاست‌های ناعادلانه شرکای غربی و غیرقابل اعتماد بودن آنها به‌وجود آید.

وی ادامه داد: «کشورهای غربی به‌عنوان بزرگترین سهامداران بانک‌ جهانی و دیگر مؤسسات مالی بین‌المللی به‌دلایل سیاسی خاص نه‌تنها برای طرح‌های اقتصادی روسیه، بلکه دیگر کشورهای مستقل، از جمله سوریه، خلاف ضوابط معتبر بین‌المللی مانع‌تراشی می‌کنند. البته فکر نمی‌کنم که این اقدامات غربی‌ها به اعتبار جهانی آنها کمکی کند.»

سرگئی لاوروف یکی از اولویت‌های اصلی در فعالیت دیپلماتیک روسیه را تقویت تجارت روسیه و دفاع از منافع شرکت‌های روسی در خارج از کشور نامید و یادآور شد، ایالات متحده موانع جدی برای عملکرد درست و عادلانه سازمان تجارت جهانی به‌وجود آورده است، ولی واقعیت این است که غرب به‌سرکردگی آمریکا در سیستم جهانی‌سازی خود شکست خورده است.

 

 

 

به نقل از خبرگزاری تسنیم

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری