برنامه اضطراری سوئیس برای صادرات اقلام حیاتی به ایران

برنامه اضطراری سوئیس برای صادرات اقلام حیاتی به ایران

مقام های سوئیسی و آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که سوئیس درحال ایجاد یک کانال انساندوستانه برای صادر کردن مواد غذایی و دارویی به ایران است که ممکن است ظرف چند ماه فعال شود.

مقامات سوئیسی و آمریکایی روز چهارشنبه ۲۰ آذر به خبرگزاری رویترز گفتند سازوکار بشردوستانه برای صادرات مواد غذایی و دارو به ایران طی ماه‌های آینده راه‌اندازی خواهد شد. این سازوکار می‌تواند به صادرات کالا‌های سوئیسی به ایران بدون نقض تحریم‌های آمریکا کمک کند.

همواره ادعا شده تحریم‌های آمریکا علیه ایران که پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در اردیبهشت پارسال به اجرا در آمد مواد غذایی، دارو و سایر اقلام بشردوستانه را شامل نمی‌شود. اما این تحریم‌های شدید که تمامی عرصه‌های مهم اقتصاد ایران از جمله صادرات نفت، شبکه بانکی و کشتیرانی را در بر می‌گیرد باعث شده که اکثر بانک‌های مهم خارجی از معامله با ایران حتی در زمینه معاملات بشردوستانه پرهیز کنند و عملاً این ماجرا تبدیل به تروریسم اقتصادی گردد.

پاسکال بِریسویل، وزیر خارجه سوئیس، و ادوارد مک مولن، سفیر آمریکا در سوئیس روز چهارشنبه، چند روز پس از تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا که با میانجیگری سوئیس انجام شد، در مصاحبه‌های جداگانه‌ای با خبرگزاری رویترز پیشرفت چشمگیر در تنظیم این سازوکار ویژه را اعلام کردند.

خانم بِریسویل گفت: «نقش ما تامین مواد غذایی و دارو و وسایل پزشکی برای مردم ایران است و به همین خاطر تلاش می‌کنیم که این کانال بشردوستانه راه‌اندازی شود».

براساس این گزارش آمریکا در ماه اکتبر جزییات چگونگی تصدیق و تایید چنین معاملاتی - با دور زدن بانک مرکزی ایران و اطمینان از عدم انتقال پول به ایران - را تشریح کرد، که به پیشبرد این پروژه و محافظت از صادرکنندگان سوئیسی در مقابل هرگونه تنبیه از سوی آمریکا کمک کرد.

خانم بریسویل گفت: "در نهایت (موفقیت این پروژه) به شرکت‌ها و بانک‌هایی که می‌خواهند در آن شرکت کنند بستگی دارد... ما اخیرا در این زمینه پیشرفت داشته ایم. "

او در پاسخ به این سوال که آیا این مجرا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد گفت: "امیدوارم، اما پیش بینی در این زمینه سخت است، چون کاملا در دست ما نیست. "

ادوارد مک مالن به رویترز گفت: "خوشبختانه فکر می‌کنم الان در نقطه‌ای هستیم که با سوئیسی‌های روی جزییات نهایی کار می‌کنیم؛ و امیدوارم در آینده نزدیک، شاهد نوعی نهایی شدن این گفتگو‌ها باشیم. "

چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید