شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

فرانسه: فعال‌سازی مکانیسم ماشه را در دست بررسی داریم

 فرانسه: فعال‌سازی مکانیسم ماشه را در دست بررسی داریم

وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد طرف‌های اروپایی برجام، فعال‌‌سازی سازوکار حل اختلافات در برجام (موسوم به مکانسیم ماشه) را در دست بررسی دارند.

به نقل از رویترز،‌ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی زبان اعلام کرد که طرف‌های اروپایی برجام بررسی‌های لازم برای فعال‌سازی سازوکار حل اختلافات در برجام که به «مکانیسم ماشه» معروف است را آغاز کرده‌اند.

ژان ایو لودریان در این مصاحبه تلویزیونی در خصوص گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام اظهار داشت: «تصمیمات اخیر ایران بدین معناست که ایرانی‌ها اکنون می‌توانند بدون هیچ محدودیتی، در هر مقداری که بخواهند، در هر حوزه‌ای که بخواهند و با هر تعداد سانتریفیوژ که بخواهند، اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کنند.»

وزیر امور خارجه فرانسه که کشورش به همراه دیگر طرف‌های اروپایی برجام به بی‌اعتنایی مکرر به ضرورت انجام تعهدات خود ذیل برجام در نهایت ایران را وادار به واکنش کردند، در ادامه گفت: «تخلفات مکرر ایران باعث شده است که ما امروز به اعتبار این توافق هسته‌ای در بلندمدت شک کنیم. ما فعال‌سازی سازوکار حل اختلاف در برجام را در دست بررسی داریم و در روزهای آینده در این خصوص تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

امروز دوشنبه منابع خبری گزارش دادند که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه در بروکسل گرد هم خواهند آمد تا در یک نشست اضطراری به بحث و بررسی درباره تحولات اخیر مرتبط با ایران بپردازند.

جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و منبعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه تأکید شده است که همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد. سازمان انرژی اتمی موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهور اتخاذ کند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری