بریتانیا «رسماً» از اتحادیه اروپا جدا شد

 بریتانیا «رسماً» از اتحادیه اروپا جدا شد

بریتانیا پس از ۴۷ سال و با طی فرایندی دشوار که به بهای برگزاری همه‌پرسی، انتخابات زودرس و حتی استعفا تمام شد، بالاخره در ساعت بیست و سه شامگاه جمعه ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به وقت لندن، رسما راه خود را از اتحادیه اروپا جدا کرد.

در حالی بریتانیا شامگاه جمعه ۱۱ بهمن به وقت محلی به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد که بسیار امیدوارند این جدایی به نگرانی‌ها در خصوص وضعیت این کشور پایان دهد. این در حالی است که منتقدان به پیامدهای این جدایی خوشبین نیستند.

بریتانیا جمعه ساعت ۱۱ شب به وقت محلی و ساعت ۱۲ به در بروکسل از اتحادیه اروپا جدا شد. بریتانیا در سال ۱۹۷۳ به این اتحادیه پیوسته بود. قرار است از روز شنبه یک دوره انتقالی ۱۱ ماهه آغاز ‌شود تا در طول آن بریتانیا بتواند به یک توافق تجاری طولانی مدت با اتحادیه اروپا دست یابد. تا آن زمان قراردادهای موجود تجاری میان طرفین به قوه خود باقی خواهد ماند.

در طول روز جمعه گروه ها و طرفداران خروج از اتحادیه اروپا ، برگزیت، در مقابل ساختمان پارلمان بریتانیا تجمع کرده و به جشن پایکوبی پرداختند. با نزدیک شدن به ساعت پایانی جمعه شمار تجمع کنندگان رو به افزایش بود.

بریتانیا  «رسماً» از اتحادیه اروپا جدا شد

مردم بریتانیا بیش از ۳ سال پیش و در جریان یک رفراندوم به خروج از اتحادیه اروپا آری گفته بودند. رفراندومی که به برگزیت شهرت یافت و برگزیتی که نیمه شب جمعه به وقت بروکسل تحقق یافت.

با وجود شادمانی و کنسرت‌های خیابانی در نزدیکی پارلمان بریتانیا در قلب لندن، در نقاط دیگری چون اسکاتلند که اکثریت ساکنان آن به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند، بسیاری با شمع روشن کردن یاد و خاطره نیم قرن همبستگی با اروپا را زنده نگه داشتند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که نقش محوری در تحقق برگزیت داشت ساعتی قبل از یازده شب به وقت لندن در اظهاراتی ویدیویی به مردم کشورش وعده داد که برگزیت با ایجاد اتحاد در بریتانیا این کشور را "رو به جلو" پیش براند.

او در این ویدئو که در شبکه های اجتماعی منتشر شد گفت: "برای بسیاری از مردم این یک لحظه اعجاب انگیز همراه با امید بود، لحظه ای که گمان می کردند هرگز فرا نخواهد رسید... و برای بسیاری دیگر این لحظه همراه با غم و اضطراب و حس از دست دادن چیزی بود... و البته برای گروه سوم که احتمالا بزرگترین گروه هم بودند، این که بالاخره این بلاتکلیفی و تعلیق به اتمام رسید".

بریتانیا  «رسماً» از اتحادیه اروپا جدا شد

دوران پسابرکسیت

حضور فیزیکی بریتانیا در نهاد‌های اتحادیه اروپا از روز شنبه یکم فوریه دیگر به شکل سابق دنبال نخواهد شد اما در دوره انتقالی یازده ماهه‌ پیش رو نوع روابط میان بریتانیا و اتحادیه اروپا به شکل سابق و دست نخورده باقی خواهد ماند. این مسئله در زندگی روزمره مردم عادی از حیث تردد، داد و ستد و جابجایی و نیز انجام معاملات تجاری صدق خواهد کرد.

دو طرف تا ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی بر سر جزئیات دقیق روابط تجاری و دیگر تعاملات چانه زنی خواهند کرد و پس از آن دوره پسا برکسیت فرا خواهد رسید.

 

بریتانیا، نخستین عضو جدا شده از اتحادیه اروپا

بریتانیا به عنوان نخستین کشوری که از اتحادیه اروپا خارج می‌شود، در طول دوره انتقالی علاوه بر چانه زنی با اتحادیه اروپا فرصت مناسبی پیش رو خواهد داشت تا فارغ از چارچوب و محدودیت‌های پیشین با شرکای اقتصادی خود از جمله ایالات متحده آمریکا، چین و دیگر قطب‌های اقتصادی جهان بر سر تعامل و همکاری‌های جدید وارد مذاکره شود.

از سوی دیگر بریتانیای پس از برکسیت در خصوص نحوه پذیرش مهاجران نیز تغییراتی را در قوانین خود ایجاد خواهد کرد و احتمالا اولویت آن بر اساس امتیازبندی و نیز جذب نخبه‌های علمی تعیین خواهد شد. محققانی که ویزای ویژه استعدادهای علمی و پژوهشی را دریافت می‌کنند همچنین نیازی به ارائه پیشنهاد کاری پیش از ورود به بریتانیا ندارند و به لحاظ اداری روند پذیرش آنان سریع خواهد بود.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید