ناو جنگی ژاپنی «تاکانامی» وارد خلیج فارس می شود

ناو جنگی ژاپنی «تاکانامی» وارد خلیج فارس می شود

ناو جنگی ژاپنی روز ۱۳ بهمن برای محافظت از آزادی کشتیرانی در منطقه خاورمیانه از بندری در نزدیکی توکیو عازم دریای عمان شد. ژاپن یکی از مشتریان نفتی مهم در خاورمیانه است و ۹۰ درصد نفت مورد نیاز خود را از این منطقه تامین می‌کند.

به نقل از  رویترز، ناو جنگی ژاپنی «تاکانامی» را دو هواپیما تجسسی «P-۳C» تا خلیج فارس همراهی خواهند کرد. یوشیهیده سوگا، دبیر هیات دولت ژاپن ماه گذشته گفته بود، اعزام نیروی به منطقه دریای عمان در راستای کمک به «صلح و ثبات» در خاورمیانه است. به گفته این مقام دولت ژاپن٬ نیرو‌های اعزام‌شده در صورت بروز خطر، اجازه اقدامات دفاعی نظامی خواهند داشت.

با این حال سفارت ایران در توکیو به موضوع اعزام نیروی ژاپن به منطقه دریای عمان واکنش نشان داده و گفته بود که حضور نیرو‌های خارجی در جهت صلح و ثبات و امنیت «منطقه ارزیابی نمی‌شود».

در واکنش به حوادث برای نفتکشها در تنگه هرمز و دریای عمان، آمریکا از متحدان خود خواسته بود به ائتلاف دریایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و دریای عمان بپیوندند. مقام‌های آمریکایی در این مورد با هر دو متحد واشینگتن در شرق آسیا، یعنی ژاپن و کره جنوبی، نیز وارد رایزنی شده بودند.

در همین زمینه، وزارت دفاع کره جنوبی روز اول بهمن ماه اعلام کرد ماموریت نیرو‌های خود را به مناطقی در اطراف تنگه هرمز گسترش خواهد داد.

وزارت دفاع کره جنوبی تاکید کرده بود نیرو‌های آن کشور وارد ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا نخواهند شد، بلکه به‌طور مستقل در منطقه حضور خواهند داشت.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید