درخواست رسمی ۵ کشور برای دریافت جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از ایران

 درخواست رسمی ۵ کشور برای دریافت جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از ایران

دیپلمات‌های پنج کشور که شهروندانشان در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین کشته شدند در بیانیه‌ای از ایران خواستند جعبه‌های سیاه هواپیما را به کشوری ثالث، ترجیحا فرانسه تحویل دهد تا اطلاعات آنها بازخوانی شود.

مقامات پنج کشور مرتبط با هواپیمای اوکراینی که در تهران سرنگون شد، در دومین نشست مشترک خود بر لزوم پاسخ‌گویی ایران به سوالات متعدد درباره این حادثه تاکید کردند و خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما به خارج از ایران برای بازخوانی آن شدند.

نشست مشترک وزرای خارجه کانادا، اوکراین، افغانستان، وزیر دفاع سوئد و یک مقام ارشد وزارت خارجه بریتانیا روز شنبه ۲۶ بهمن در حاشیه نشست امنیتی مونیخ برگزار شد که نتیجه آن صدور بیانیه‌ای دو ماده‌ای بود. این بیانیه را فرانسوا-فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا قرائت کرد که ایران را به تعجیل در انجام مسئولیت‌های خود بر اساس معاهدات بین المللی فرا می‌خواند.

وزیر خارجه کانادا در اظهارات خود عنوان کرد که مقامات پنج کشور یادشده در این نشست مشترک بر اجرای عدالت، شفافیت و مسئولیت پذیری کامل ایران تاکید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس او به خبرنگاران گفت: "ما به نمایندگی از سوی ملل سوگوار این تراژدی، به به بیانی روشن به وزیر خارجه ظریف گفتیم که ایران باید گام هایی به سوی حل بسیاری از سوالات باقی مانده در ارتباط با واقعیات حادثه و مسائل قانونی بردارد."

او گفت: "ما در زمینه نیاز به تحقیقات جامع، شفاف و معتبر در تبعیت کامل از کنوانسیون هوانوردی غیرنظامی بر ایران فشار آوردیم. البته این یعنی دادن اجازه انتقال جعبه های سیاه به مرکزی با ظرفیت لازم برای پیاده کردن و تحلیل صحیح داده های آن ها."

وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین گفت که آنها بر نیاز به اقدام سریع در این زمینه تاکید کردند: "صحبت ما از چند هفته و چند ماه است، نه سال ها."

بیانیه مقامات پنج کشور مورد اشاره نیز در وهله اول بر همکاری ایران بر انجام تحقیقات کامل پیرامون این رخداد بر اساس معاهده هوانوردی غیرنظامی بین المللی تاکید می‌کند.

به گفته وزیر خارجه کانادا، این امر به معنای آن است که ایران باید جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده را به یکی از مراکزی که توانایی بازخوانی آن را دارند، تحویل دهد.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید