ترامپ کمک آمریکا به تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی را تعلیق کرد

ترامپ کمک آمریکا به تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی را تعلیق کرد

رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه شب گفت که به دولت دستور داده است تا کمک آمریکا به بودجه سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) را تعلیق کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در کنفرانس خبری روزانه در کاخ سفید درباره شیوع ویروس کرونا گفت: «به دولت دستور داده ام بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف کند تا ارزیابی درباره نقش این سازمان در سوءمدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود.»

رئیس جمهوری آمریکا این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد را متهم كرد كه «حقیقت» را درباره آنچه كه در مركز شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان در چین روی داده را بیان نکرده. او سازمان بهداشت جهانی را به جانبداری از چین متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که سازمان بهداشت جهانی اطلاعات نادرست در خصوص ویروس کرونا منتشر کرده و با اقدام آمریکا در ممنوعیت ورود مسافران از چین مخالفت کرد.

سازمان بهداشت جهانی یک روز پس از محدودیت های اعمال شده توسط رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ورود افراد از چین به ایالات متحده گفته بود، ممنوعیت سفر گسترده که بر تجارت و مسافرت های بین المللی اثر می گذارد برای مقابله با ویروس کرونا ضروری نیست.

ترامپ اضافه کرد: «سازمان بهداشت جهانی در انجام وظایف اولیه اش موفق نبوده و باید پاسخگو باشد.»

آمریکا هم اکنون بزرگترین مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان است به طوری که آمار مبتلایان در آن تقریبا به ۵۹۳ هزار نفر می رسد و بیش از ۲۵ هزار نفر هم جان خود را در این کشور در اثر عوارض ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

تدروس گبریسیوس، مدیر سازمان بهداشت جهانی، چهارشنبه هفته گذشته از عملکرد سازمان خود دفاع کرد و خواستار پایان سیاسی کردن همه گیری کرونا شده بود.

دفاع این مقام سازمان بهداشت جهانی پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور آمریکا این سازمان را متهم به «چین محوری» کرد و گفت که در واکنش به اپیدمی جاری «واقعا بد عمل کرده است.»

دکتر تدروس با رد این اظهارات تاکید کرد: «ما به همه کشورها نزدیک هستیم، ما بدون تبعیض عمل می کنیم.»

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم همان زمان گفت که دولت آمریکا «درحال بازنگری» در کمک خود به بودجه سازمان بهداشت جهانی است.

او گفت: «سازمان ها باید بازدهی داشته باشند. باید هدفی که برای آن طراحی شده اند را برآورده کنند.»

با این حال دکتر تدروس تهدید مالی را کمرنگ دانست و گفت بر این باور است که آمریکا به تامین این بودجه ادامه خواهد داد.

یک مشاور سازمان بهداشت جهانی پیشتر گفت که همکاری نزدیک این سازمان با چین برای درک بیماری در مراحل اولیه «کاملا ضروری» بوده است.

آمریکا یکی از تامین کنندگان عمده نیازهای مالی این سازمان است به طوری که داده های «دبلیو اچ او» نشان می دهد آمریکا ۱۵ درصد کل بودجه آن را تامین می کند. این کمک داوطلبانه است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هم هفته پیش گفت که هرگونه ارزیابی از چگونگی واکنش دبلیو اچ او به اپیدمی جاری باید به آینده موکول شود.

او گفت: «حالا وقت اتحاد است، وقت همکاری جامعه بین المللی در کنار هم برای متوقف کردن این ویروس و پیامدهای کوبنده آن.»


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید