سازمان‌ملل: تحریم‌های آمریکا زندگی را برای میلیون‌ها ونزوئلایی سخت‌تر خواهد کرد

سازمان‌ملل: تحریم‌های آمریکا زندگی را برای میلیون‌ها ونزوئلایی سخت‌تر خواهد کرد

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد که تحریم‌های آمریکا سبب خواهد شد تا زندگی برای میلیون‌ها ونزوئلایی سخت‌تر شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میشله باچلت» کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد که تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ونزوئلا شرایط را برای میلیون‌ها نفر در ونزوئلا سخت‌تر خواهد کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دوشنبه گذشته دستور اجرایی صادر کرد که بر اساس آن تمامی دارایی‌ها و منافع دولت ونزوئلا در آمریکا مسدود شد و امکان انتقال،‌پرداخت،‌ صادرات یا هرگونه تعامل با آن وجود ندارد.

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرد که این تحریم‌ها بسیار گسترده است.

وی گفت: «این تحریم‌ها پیامدهای گسترده‌ای در زمینه حقوق بهداشتی و به خصوص غذایی مردمی که پیشتر نیز با کمبود جدی کالاهای اساسی مواجه بودند، خواهد گذاشت.»

باچلت اضافه کرد: «شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تحریم‌های یکجانبه می‌تواند باعث از بین رفتن حقوق اساسی مردم از جمله حقوق غذایی و بهداشتی آنها شود.»

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود که این اقدامات احتمالا بحران برای میلیون‌ها شهروند عادی ونزوئلایی را تشدید خواهد بخشید.

تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا در حالی صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا روز جمعه هفته گذشته در ایالت «لاگوئرا» هشدار داد که اگر آمریکا، برای انزوا و تحمیل محاصره علیه ونزوئلا تلاش کند، کاراکاس «برای نبرد آماده است».

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی «خوان گوآیدو»، رهبر شورای ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش‌های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید