شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

واکنش اتحادیه اروپا به درگیری‌های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن

واکنش اتحادیه اروپا به درگیری‌های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از درگیری‌ها بین نیروهای مورد حمایت سعودی‌ها و نیروهای تحت پشتیبانی امارات در «عدن» یمن، توقف این درگیری‌ها را خواستار شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تشدید درگیری‌ها در «عدن» یمن که سبب ابراز نگرانی نماینده ویژه سازمان ملل شده است، با واکنش سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم مواجه شده است.

به گزارش دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه «مایا کوسیانیچ» آمده است: «از زمان حملات وحشیانه هفته گذشته، خشونت در عدن تشدید شده و گزارش‌هایی درباره تحریک کردن برای انجام حملات خشونت‌آمیز علیه نهادهای دولت یمن و حملات تلافی‌جویانه مخابره شده است. مردم یمن تا قبل از این هم بیش از حد دچار آسیب‌ شده‌اند».

سخنگوی موگرینی اعلام کرد: «اتحادیه اروپا بار دیگر تعهد خود را درباره یکپارچگی، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن را اعلام می‌دارد. اتحادیه اروپا همانند نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، از همه طرف‌ها می‌خواهد که خشونت را متوقف کرده و فورا گفت‌و‌گو را در پیش بگیرند».

وی افزود: «اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها انتظار دارد که تعهدشان را به فرایند تحت رهبری نماینده ویژه سازمان ملل حفظ و با او بری پایان دادن به درگیری‌ (در یمن) از طریق فرایند سیاسی پایدار و فراگیر تعامل کنند.

پیش از این، «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن شامگاه چهارشنبه درباره بالا گرفتن درگیری‌ها در شهر عدن ابراز نگرانی کرده بود. با انتشار توییتی توقف درگیری‌ها در این شهر را خواستار شد و طرف‌های درگیر را به حل اختلافات از طریق گفت‌وگو فراخوانده بود.

عدن که تحت کنترل دولت مستعفی یمن (مستقر در ریاض) قرار دارد، روز چهارشنبه صحنه درگیری شدید نواب ریاض و ابوظبی شده است؛ نیروهای مورد حمایت عربستان سعودی از یکسو و نیروهای تحت پشتیبانی امارات متحده عربی در سوی دیگر این درگیری هستند.

این درگیری همزمان با برگزاری مراسم تشییع جنازه شبه‌نظامیانی که پنجشنبه گذشته در حملات پهپادی و موشکی یمن به پادگان الجلاء در عدن کشته شده بودند، صورت گرفته است.

«هانی بن بریک» معاون رئیس شورای تحت حمایت امارات موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن»، حزب اخوانی «الاصلاح» (تحت حمایت عربستان و دولت مستعفی یمن) را مسئول تیراندازی و حمله به شرکت‎کنندگان مراسم تشییع دانست و دستور داد تا نیروهایش به کاخ «المعاشیق» حمله کنند تا طرفداران این حزب را از عدن اخراج کنند. در نتیجه این دستور، میان نیروهای این شورا و گارد ریاست‌جمهوری یمن، درگیری نظامی رخ داده است.

شبکه الجزیره این دستور بن بریک را اعلام جنگ نیروهای تحت حمایت امارات علیه دولت مستعفی یمن با پشتیبانی ریاض توصیف کرده است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری