شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

ماهاتیر محمد اخراج شد

ماهاتیر محمد اخراج شد

ماهاتیر محمد تلاش داشت در تاریخ ۱۸ مه پارلمان مالزی به منظور دادن رای اعتماد به محی الدین یک رای گیری برگزار کند، اما طرح بعدا به تعویق افتاده و کنار گذاشته شد.

ماهاتیر محمد از سوی اعضای حزبش به خاطر عدم حمایت از دولت این کشور از حزب اخراج شد.

به گزارش پایگاه الجزیره، ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی از جانب حزب سیاسی که خودش به پایه گذاری آن کمک کرده بود اخراج شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که او در جریان یک جلسه پارلمانی به تاریخ ۱۸ مه روی صندلی مخالفان نشست.

حزب حاکم مالزی موسوم به حزب برساتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: عضویت ماهاتیر محمد در این حزب لغو شده و این مسئله فورا اجرایی می‌شود. گزارش شده که ماهاتیر محمد صرفا به این خاطر که از دولت فعلی مالزی که محی الدین یاسین رئیس حزب برساتو نخست وزیرش است از حزبش اخراج شده است. این در حالیست که خود او پیشتر رئیس حزب بوده است.

حزب برساتو در نامه‌ای که در سطحی وسیع در شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا کرده تصریح کرد: ماهاتیر محمد بعد از آنکه نشان داد رهبری محی الدین را هم به عنوان نخست وزیر و هم رئیس حزب با نشستن کنار مخالفان در نشست چند روز پیش پارلمان رد می‌کند خود به خود از عضویت حزب کنار گذاشته شد. یک دستیار محی الدین یاسین تایید کرد که این نامه معتبر است. دفتر ماهاتیر محمد از واکنش فوری به درخواست برای اظهار نظر خودداری کرده و به گفته یک دستیار وی او هنوز خودش نامه را ندیده است. این اقدام محی الدین یاسین به عنوان تلاشی برای تحکیم قدرتش و رفع هر گونه چالش احتمالی برای نخست وزیری نوپای خود نگریسته می‌شود. ماهاتیر محمد که در حال حاضر حدود ۹۵ سال سن دارد قدیمی‌ترین رهبر دولت در جهان تا همین چند وقت پیش به حساب می‌آمد، اما در ماه فوریه به شکلی غیرمنتظره از سمتش کنار رفت و این امر یک نزاع بر سر قدرت را در پی داشت با این حال این بحران بعد از نامزدی محی الدین برای نخست وزیری پایان یافت.

محی الدین یاسین کسی است که همراه با ماهاتیر حزب برساتو را پایه گذاری کرد و بعدا به یک ائتلاف چهار حزبی که پیروز انتخابات ۲۰۱۸ شد پیوست. محی الدین در حال حاضر رهبر دولت ائتلافی جدیدی است که از سوی حزبی که زمانی تحت رهبری نجیب رزاق از مخالفان ماهاتیر محمد قرار داشت واقع شده است. ماهاتیر محمد تلاش داشت در تاریخ ۱۸ مه پارلمان مالزی به منظور دادن رای اعتماد به محی الدین یک رای گیری برگزار کند، اما طرح بعدا به تعویق افتاده و کنار گذاشته شد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری