شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

امیرعبداللهیان -وزیر امور خارجه ایران- خطاب به همتای ایتالیایی: برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم

امیرعبداللهیان -وزیر امور خارجه ایران- خطاب به همتای ایتالیایی: برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی دوشنبه شب (امشب) با «لوییجی دی‌مایو» وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا در خصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان روابط دیپلماتیک ۱۶۰ ساله ایران و ایتالیا را پشتوانه خوبی برای توسعه روزافزون مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توصیف و تصریح کرد که دولت جدید ایران مصمم است در فضایی مبتنی بر احترام متقابل و با تکیه بر ظرفیت‌ها و فرصت‌های نهفته در مناسبات، همکاری خود با کشورهای دوست از جمله ایتالیا را توسعه دهد. 

امیرعبداللهیان با ابراز خشنودی از فراهم بودن بسترهای همکاری دو کشور به ویژه در حوزه صنعت،کشاورزی ، پزشکی، علم و فناوری و ... با توجه به پیوندهای قدیم، بر حفظ و تقویت آن تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ارسال واکسن در قالب کوواکس به ایران را از جمله نکات قابل توجه در همکاریهای دوستانه دو کشور برشمرد.

* تمامی طرف‌ها به این درک مشترک رسیده‌اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است/  برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم

امیرعبداللهیان با اشاره به موضوع مذاکرات پیش‌رو در وین، تاکید کرد که تمامی طرف‌ها به این درک مشترک رسیده‌اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است و  برخی طرف‌ها در رفتاری غیر مسئولانه با سکوت در مقابل زیاده خواهی آمریکا، در پیش‌ آمدن شرایط غیر قابل قبول فعلی نقش داشته‌اند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: دولت جدید ایران دولتی عملگرا و نتیجه محور است. ما دیدگاهمان را با اطراف مذاکره به اشتراک گذاشته‌ایم و برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم.‌ این امر مستلزم بازگشت کامل طرف‌های مذاکراتی به تعهداتشان است.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان در هفته‌های اخیر رایزنی های تلفنی با همتایان خود در گروه ۱+۴ داشت و درباره مذاکرات پیش رو در وین که قرار است هشتم آذر برگزار شود به رایزنی پرداخت.

*  آمادگی داریم تا امکانات خود را برای انتقال کمک‌های بین‌المللی و همچنین سایر کشورها از جمله ایتالیا به افغانستان به کار بگیریم

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با همتای ایتالیایی در خصوص افغانستان ضمن تاکید دوباره بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در این کشور، حضور نامشروع و خروج فاجعه بار آمریکا را موجب تشدید اوضاع بحرانی در این کشور و تاثیر منفی آن بر وضعیت انسانی در افغانستان و سرازیر شدن پناهجویان و آوارگان بسیار به ویژه به ایران خواند و افزود:  ایران در حال حاضر میزبان حدود چهار میلیون نفر از مردم افغانستان است و لذا ضروری است سازما‌های مسئول بین المللی به مسئولیت‌های خود نسبت به وضع این بیجا شدگان عمل کنند.

وی همچنین تاکید کرد: تهران آمادگی دارد تا امکانات خود را برای انتقال کمک‌های بین‌المللی و همچنین سایر کشورها از جمله ایتالیا به افغانستان به کار بگیرد. 

وزیر امور خارجه همچنین شرایط وخیم انسانی در یمن را تشریح و خواستار افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به محاصره و جنگ در یمن شد. 

* ابراز امیدواری وزیر خارجه ایتالیا برای نتیجه بخش بودن مذاکرات

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز ضمن تاکید بر عزم رم برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه، با ابراز خرسندی از روند مثبت در ادامه تلاش‌ها برای مذاکرات پیش رو در وین، ابراز امیدواری کرد که این روند به نتایج مطلوب منتهی شود تا  شاهد گسترش بیش از پیش روابط تجاری بین ایران و ایتالیا باشیم.

وزیر خارجه ایتالیا همچنین در این گفت‌وگو در خصوص برخی موضوعات دوجانبه و منطقه ای نقطه نظرات خود را بیان کرد.

در پایان دو طرف یکدیگر را به دیدار در پایتخت‌های یکدیگر دعوت و بر تداوم رایزنی‌ها تاکید کردند.

گفتنی است امیرعبداللهیان امروز نیز در تهران میزبان مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود بود.

 

 

 

به نقل از خبرگزای فارس

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری