دعوای "ناموسی" روسای جمهوری فرانسه و برزیل

دعوای "ناموسی" روسای جمهوری فرانسه و برزیل

ماکرون همچنین گفت زنان برزیلی بدون شک به‌خاطر اظهارات ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری این کشور احساس شرم می‌کنند.

روسای جمهوری فرانسه و برزیل که در روزهای گذشته بر سر آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون برزیل، جنگ کلامی داشتند حالا با پیش کشیده شدن موضوع همسر رییس جمهوری فرانسه به وسط دعوا، اختلافاتشان تشدید شده و "جنبه ناموسی" هم پیدا کرده است.

در تازه‌ترین تحول در روابط فرانسه و برزیل، دولت برزیل اعلام کرد کمک 22 میلیون دلاری ارایه شده از سوی رهبران گروه هفت کشور صنعتی برای خاموش کردن آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون را نمی‌پذیرد.

این کمک مالی از مصوبات اجلاس اخیر رهبران هفت کشور صنعتی در شهر "بیاریتز" فرانسه بود و به پیشنهاد "امانوئل ماکرون" رییس جمهوری فرانسه موضوع آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون در دستور کار نشست سران "جی 7 " قرار گرفته بود.

دیروز امانوئل ماکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ در پایان کار نشست "جی هفت "در بیاریتز، از اظهار نظر به گفته او " گستاخانه و بی‌ادبانه" رییس جمهوری برزیل درباره همسرش " بریژیت ماکرون" به شدت انتقاد کرد.

ماجرا از این قرار است که یکی از حامیان  "ژایر بولسونارو" رییس جمهوری برزیل اختلاف سنی 24 ساله  ماکرون با همسرش بریژیت را مسخره کرده بود و با انتشار عکس‌هایی از همسر جوان بولسونارو و همسر پا به سن گذاشته ماکرون در فیسبوک، نوشته بود: حالا شما می‌فهمید که چرا مکرون، بولسونارو را اذیت می‌کند."

بولسونارو هم در واکنش زیر این پست فیسبوکی نوشته بود:" دیگر تحقیرش نکنید، ها ها ها."

نظر رییس جمهوری برزیل زیر پست فیسبوکی یکی از هوادارانش

دعوای

دیروز خبرنگاران نظر ماکرون را درباره این اظهارنظر همتای برزیلی جویا شدند و او در واکنش، این کار بولسونارو را گستاخانه و بی‌ادبانه توصیف کرد. ماکرون گفت:" او (بولسونارو) حرف‌های بسیار گستاخانه و بی ادبانه‌ای درباره همسرم زده است. من برای مردم برزیل خیلی احترام قائل هستم و فقط می‌توانم امیدوار باشم که هر چه زودتر رئیس جمهوری داشته باشند که مناسب این سمت باشد."

ماکرون همچنین گفت زنان برزیلی بدون شک به‌خاطر اظهارات ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری این کشور احساس شرم می‌کنند.

بولسونارو متهم شده است که با آتش سوزی‌های گسترده جنگل‌های آمازون مسئولانه رفتار نمی‌کند و "سیاست‌های ترامپ‌گونه" او در زمینه رد اثرات فاجعه‌آمیز تغییرات اقلیمی و انکار این پدیده، به یک فاجعه زیست محیطی در برزیل و جهان منجر خواهد شد.

جنگل آمازون که بزرگ‌ترین پوشش جنگلی  جهان محسوب می‌شود بیش از 20 درصد از اکسیژن اتمسفر زمین را تولید می‌کند و در 1 ماه گذشته به صورت گسترده آتش گرفته و در حال سوختن است.

گفتنی است بولسونارو پیشتر نیز به دلیل لغو برنامه دیدار با وزیر خارجه فرانسه و در عوض آن رفتن به آرایشگاه برای کوتاه کردن موهایش جنجال ساز شده بود.

بولسونارو پس از لغو ملاقات با "ژان ایو لودریان" وزیر خارجه فرانسه به آرایشگاه رفت و کوتاه کردن موهای سرش را از طریق ویدئوی زنده در فیسبوک به نمایش گذاشت.دولت فرانسه این اقدام رییس جمهوری برزیل را نوعی بی‌احترامی به خود تلقی کرد.

گفتنی است همسران روسای جمهوری برزیل و فرانسه اختلاف سنی زیادی با آنها دارند و در حالی که همسر رییس جمهوری فرانسه از او 24 سال مُسن‌تر است اما همسر 37 ساله بولسونارو از او 28 سال جوان‌تر است.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید