دستور آماده باش مادورو به ارتش ونزوئلا برای مقابله با حمله کلمبیا

دستور آماده باش مادورو به ارتش ونزوئلا برای مقابله با حمله کلمبیا

هشدار و آماده باش مادورو به نیرو‌های نظامی کشورش در حالی مطرح شده که مقامات کلمبیایی تا کنون به دفعات هرگونه قصد و اراده برای حمله به ونزوئلا را تکذیب و رد کرده اند.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین همزمان با مسلح شدن دوباره یک گروه چریکی در کشور همسایه از انجام مانوور‌های نظامی در مرز کشورش با کلمبیا خبر داده است.

گروه چریکی سابق فعال در کلمبیا موسوم به فارک روز پنجشنبه در پیامی ویدیویی اعلام کرد که برای ادامه مبارزات خود باردیگر سلاح در دست می‌گیرد. مقامات کلمبیایی معتقدند که این ویدیو در ونزوئلا تهیه و ضبط شده است؛ این گمانه زنی احتمال بالا گرفتن تنش نظامی میان دو کشور و امکان گسترش فعالیت چریک‌های فارک در خاک ونزوئلا را تقویت کرده است.

مادوور روز سه شنبه با اشاره به بحران جاری میان کشورش و کلمبیا در یک پیام تلویزیونی چنین هشدار داد: «به فرماندهی عملیات راهبردی نیرو‌های مسلح و کلیه واحد‌های نظامی در مرز اعلام آماده باش می‌کنم و می‌خواهم که مهیای مقابله با تهدید‌های ناشی از حمله احتمالی کلمبیا به ونزوئلا باشند.»

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین اعلام کرد در ادامه مانوور‌های نظامی سالانه کشورش، تمرین‌های نظامی جدیدی طی دهم تا بیست و نهم سپتامبر در برخی مناطق هم مرز با کلمبیا برگزار می‌شود.

برغم تشدید حملات لفظی میان مقامات دو کشور اظهارات تازه رئیس جمهوری ونزوئلا برگرفته از تنش‌های جاری و معمول میان کاراکاس و بوگوتا طی ده سال گذشته است که گاهی اوقات با جابجایی نیرو‌های نظامی برای نشان دادن اقتدار و یا کسب امتیاز‌های سیاسی همراه بوده است.

هشدار و آماده باش مادورو به نیرو‌های نظامی کشورش در حالی مطرح شده که مقامات کلمبیایی تا کنون به دفعات هرگونه قصد و اراده برای حمله به ونروئلا را تکذیب و رد کرده اند. وزارت امور خارجه کلمبیا نیز از هرگونه اظهار نظر و اعلام موضع در باره سخنان رئیس جمهوری ونزوئلا خودداری کرده است.

در این میان واشنگتن که پیشتر با فشار‌های سیاسی و وضع تحریم‌های سنگین اقتصادی تلاش کرده است تا زمینه سرنگونی مادورو و حکومتش را فراهم کند در این تنش نیز با کلمبیا همراه شده است.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که ونزوئلا به پایگاه و محلی امن برای شبه نظامییان و گروه‌های مسلح کلمبیایی تبدیل شده است. خوان گوایدو، رهبر نوظهور اپوزیسیون ونزوئلا نیز با تایید این گمانه زنی، خواهان استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای مکان یابی گروه‌های چریکی نفوذ کرده به خاک کشورش شده است.

آقای گوایدو که در تلاش مستمر پیشین و همراه با حمایت کشورهای غربی برای سرنگونی مادورو ناکام ماند در ادامه تاکید کرده است که با دستگاه اطلاعاتی کلمبیا برای شناسایی و مکان یابی گروه‌های چریکی فعال کشور همسایه در خاک ونزوئلا همکاری خواهد کرد.

ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا وعده داده تا با تمام قدرت به مقابله با شورشیان مسلح گروه چریکی فارک برخیزد. این درحالیست که «عدم پاینبدی دوکه به توافق صلح سال ۲۰۱۶» مهمترین دلیل رهبران فارک برای به دست گرفتن دوباره سلاح و مبارزه با دولت مرکزی عنوان شده است.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید