ضرب‌الاجل کره شمالی به آمریکا: تنها تا پایان سال وقت دارید

ضرب‌الاجل کره شمالی به آمریکا: تنها تا پایان سال وقت دارید

کره شمالی آمریکا را متهم کرد تنها به دنبال اهداف سیاسی خود است و هیچ طرح خلاقانه‌ای ارائه نکرده است. این کشور همچنین تاکید کرد تنها تا پایان سال برای تغییر رویکرد آمریکا صبر می‌کند.

پس از آن که کره شمالی مذاکره با هیئت آمریکایی را در سوئد ناکام خواند، امروز یک بار دیگر اعلام کرد توپ در زمین آمریکا است و پیونگ یانگ تنها تا پایان سال برای تغییر رویکرد آمریکا صبر می‌کند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: «پیش از آن که ایالات متحده یک گام اساسی برای عقب نشینی کامل و غیرقابل بازگشت از سیاست خصمانه خود نسبت به جمهوری دموکراتیک خلق کره بردارد، هیچ قصدی برای ادامه چنین مذاکرات تهوع آوری که همچون این بار (در سوئد) رخ داد نداریم.»

کارشناسان می‌گویند مشخص نیست که کره شمالی به مذاکرات بازگردد یا خیر، اما پیونگ یانگ می‌تواند از راهبرد مذاکره بر لبه تیغ برای کسب امتیاز استفاده کند.

ویپین نارانگ، کارشناس مسائل هسته‌ای در دانشگاه «ام آی تی» می‌گوید: «به نظر من کره شمالی می‌خواهد دو کار انجام دهد: نخست، برای توسعه و بهبود نیروی موشکی و هسته‌ای خودش زمان بخرد و درباره شرایط مذاکره در وضعیت مذاکره کند که به عنوان یک قدرت دارای سلاح هسته‌ای پذیرفته شده باشد.»

او اضافه کرد: «اگر مسئله این باشد، بهترین راهبرد آن‌ها این است امید به یک توافق خیالی در آینده را زنده نگه دارند،  اما مذاکرات واقعی که چنین توافقی را عملی می‌کند معطل کنند.»

کره شمالی همچنین بار دیگر بر ضرب الاجل تعیین شده از سوی کیم جونگ اون برای نشان دادن نرمش بیشتر در مذاکرات تنها تا پایان سال جاری میلادی تاکید کرد.

اون و دونالد ترامپ ماه ژوئن در منطقه مرزی کره شمالی و جنوبی با یکدیگر دیدار و برای از سرگیری گفتگو‌های کارشناسی توافق کردند.

در حالی که ایالات متحده اعلام کرده است «ایده‌های خلاقانه ای» در مذاکرات کارشناسی در سوئد ارائه کرده است، وزارت خارجه کره شمالی گفت که واشنگتن هیچ آمادگی‌ای برای مذاکرات نداشته و تنها به دنبال اهداف سیاسی خودش است.

نماینده هیئت کره‌ای هنگام ترک سفارت کشورش در استکهلم در پاسخ به این پرسش که آیا به سوئد بازخواهد گشت یا نه گفت: این را باید از طرف آمریکایی پرسید.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفت: «ایالات متحده داستان‌های کاملا بی اساسی منتشر می‌کند که دو طرف برای دیدار در دو هفته دیگر آماده اند... چنین چیزی محتمل نیست مگر آن که بتواند طی دو هفته طرحی متناسب با انتظارات کره شمالی و نگرانی‌های جهان فراهم کند.»


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید