شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

نسل کشی در چین متوقف میشود؟

نسل کشی در چین متوقف میشود؟

شاید برای تحلیل یک پدیده سیاسی که رمز و راز آلود است نیاز به تجربه سیاسی داشته باشیم یا اقلا سواد سیاسی و .. اما بعضی از اتفاقات پیرامونی مان را فقط اگر ببینیم هم حساب کار دست مان می آید. اگر فقط یکبار اخبار مربوط به فلسطین را از هر تلویزیونی نگاه کنید می بنید که یک رژیم اشغالگر سرزمین یک ملتی را غصب کرده و هر روز خانه هایشان را بر سرشان خراب میکند تا برای شهوندان جعلی خود شهرک بسازد. فهمیدن این امر چندان سخت نیست.

البته در سیاست بسیاری از مسائل به اراده ها و اولویت ها برمیگردد. اینکه انسان آیا اراده ای برای قدم گذاشتن در مسیری را دارد یا نه ؟
همین الان میتوانید نگاه خود را از اسرائیل به چند هزار کیلومتر آن سو تر ببرید به چین . سرزمینی شرقی ، با ادعای قدمت و فرهنگی چند ده هزار ساله. بهرحال اگر انسان منصف بخواهد همنوع دوستی را در اولویت خود قرار دهد بدون اینکه  رنگ آنها برای شخص مهم باشد.
فیلم منتشر شده در cnn  یکی از بهترین مستندهایی است که در مورد عملکرد دولت چین تا کنون منتشر شده است. مستندی واقعی و بدون حب و بغض . باید در این فیلم ببینید که چطور دولت کمونیستی چین مسلمان اویغوری این کشور را نسل کشی می کند. اردوگاه های کار اجباری که دراین فیلم نشان می دهد مسلمانان  را در آنجا زندانی و در بند می کنند و فرزندان شان را از آنها جدا کرده و به یتیم خانه سراسر کشور پخش می کنند تا ارتباط بین والدین و فرزندان قطع شود.
این مستند نشان مید هد دولت چین چگونه در آشوب های سال 2015 چند هزار مسلمان اویغوری را نقش بر زمین کرد . کاری که اسرائیل هم مشابه آن را انجام می دهد.
البته در طول چند سال گذشته مستندها و اخبار متقن زیادی در خصوص فشارهایی مانند ازام زنان مسلمان به کشف حجاب ، ممنوعیت حضور در مساجد ، تخریب مساجد و .. در سین کیانگ به گوش ها رسیده است . و همگان می دانند در این سرزمین لعنتی چه بر سر مسلمانان می آید . حال باید از منصفان جهان پرسید اراده ای برای برخورد با این کشور ستمگر را دارند یا نه ؟ آیا برای آنها کالاهای بنجل چینی اهمیت دارد یا گریه های کودکان مسلمان که در معرض بزرگترین ژنوساید معاصر قرار دارند. باید دید آیا اراده ای برای توقف این نسل کشی فرهنگی در چین وجود دارد یا نه ؟
غلامرضا منصوری

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری