پیامدهای معامله ترامپ و اردوغان علیه کردها؛ خطر نسل‌کشی و جان گرفتن دوباره داعش

پیامدهای معامله ترامپ و اردوغان علیه کردها؛ خطر نسل‌کشی و جان گرفتن دوباره داعش

نتیجه سیاست فعلی ترامپ و همکاری او با اردوغان قربانی‌شدن کردها خواهد بود. کردها مجبور به اتحاد با اسد برای حفاظت از خود و یا حرکت به سوی اعلام استقلال خواهند بود. خطرناک‌تر از آن امکان ظهور دوباره داعش است.

خبرنگار شبکه خبری امریکایی "سی ان ان" به تازگی به شمال سوریه رفته و با اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه صحبت کرده است. کردهای سوری می‌گویند احساس می‌کنند که امریکایی‌ها به آنان خیانت کرده‌اند چرا که پس از فرمان ترامپ برای خروج نیروهای امریکایی ارتش ترکیه با دست باز وارد خاک سوریه شده و علیه کردها اقدام می‌کند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ یکی از جنگجویان کرد به "سی ان ان" می‌گوید: "امریکایی‌ها ما را فروختند. ما از آنان انتطار این کار را نداشتیم. اکنون نیز انتظار کمک آنان را در برابر ارتش ترکیه نداریم".

پیامدهای معامله ترامپ و اردوغان علیه کردها؛ خطر نسل‌کشی و جان گرفتن دوباره داعش

کارکنان نظامی امریکایی در پایگاه نطامی در شمال سوریه گفته‌اند که اجازه صحبت در این‌باره را به دلیل حساس بودن ماهیت موضوع ندارند. با این حال، از نظرات کردها مشخص است که رابطه جنگجویان کرد با نظامیان امربکایی به گرمی گذشته نیست.

مقام‌های نظامی به "سی ان ان" می‌گویند امریکا هنوز هزار سرباز در سوریه دارد. نیروهای امریکایی در جریان حملات ترکیه از پست‌های نظارتی خارج شدند. با این حال، آنان هنوز به طور کامل از سوریه عقب‌نشینی نکرده‌اند. یک ساعت پس از فرمان ترامپ نیز یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه امریکا تایید کرد که عملیات امریکایی‌ها در سوریه در جریان است. او گفت امریکا کماکان معتقد به مبارزه علیه داعش و تضمین ثبات در شمال شرق سوریه است.

این شبکه خبری در ادامه اشاره می‌کند که مقام‌های امریکایی تاکید می‌کنند که کردها در مبارزه علیه داعش در کنار امریکا بوده‌اند و نسبت به اقدام تند ترکیه ابراز نگرانی می‌کنند. با این حال، آنان از تصمیم ترامپ انتقادی نمی‌کنند. یک مقام نظامی امریکا می‌گوید هم اکنون نیروهای امریکایی در منبج در کنار نیروهای دموکراتیک سوریه هستند و دوشادوش آنان در عملیات علیه داعش شرکت دارند. با این حال، مشاوران امریکایی به نیروهای دموکراتیک سوریه اطلاع داده‌اند که از آنان در برابر ارتش ترکیه حفاظت نخواهند کرد. از همین روست که کردها احساس می‌کنند امریکا آنان را رها کرده است. یک کرد می‌گوید: "ترکیه به روستاهای ما حمله می‌کند چون امریکا اجازه آن را صادر کرده است".

روزنامه بریتانیایی "گاردین" نیز در مقاله‌ای فرمان تازه ترامپ برای خروج نیروهای امریکایی از سوریه را زمینه‌ساز وقوع جنایات جنگی قلمداد کرده و می‌نویسد: "تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای امریکایی از شمال شرق سوریه احمقانه بود. این موضوع خیانتی بهت‌آور از سوی او به نیروهای کرد بود که در کنار امریکایی‌ها علیه داعش جنگیده بودند. این فرمان راه را برای منازعه نظامی میان کردها و ترکیه باز می‌کند. این موضوع سبب می‌شود تا غیرنظامیان آسیب بیشتری را متحمل شوند؛ آن هم در کشوری که در هشت سال گذشته در جنگ به سر برده است. ترامپ تصمیم اخیر را برخلاف مشاوره نظامیان و دیپلمات‌های امربکایی صادر کرد. او پیش از اتخاذ این تصمیم مشاوره‌ای با بریتانیایی‌ها که در سوریه، نیروی نظامی در میدان نبرد داشته‌اند انجام نداد. او تنها پس از یک مکالمه تلفنی با اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه در عصر یکشنبه تصمیم مهم اخیر را اتخاذ کرد. اردوغان ماه‌ها خواستار ایجاد منطقه به اصطلاح امن در عمق ۲۰ مایلی سوریه بود".‌

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: "اردوغان چندین هدف دارد: نخست وادار کردن کردن نیروهای کرد دموکراتیک سوریه که ۶۰ هزار جنگجو هستتد به پذیرش خواست ترکیه برای عقب‌نشینی از مرز سوریه با ترکیه. اردوغان آنان را تروریست و مرتبط با پ ک ک می‌داند. اردوغان با دشمن قلمداد کردن کردها از تاکتیک آشنای دامن زدن به احساسات ملی‌گرایانه برای تحکیم موضع اقتدارگرایانه خود در داخل ترکیه استفاده می‌کند. دومین هدف او بازگرداندن ۳ تا ۴ میلیون پناهجوی سوری به سوریه است که از سال ۲۰۱۱ وارد ترکیه شده‌اند.

پیامدهای معامله ترامپ و اردوغان علیه کردها؛ خطر نسل‌کشی و جان گرفتن دوباره داعش

حزب عدالت و توسعه و متحدان ملی‌گرای او ضدمهاجران هستند و خواستار اخراج مهاجران از شهرهای بزرگ ترکیه شده‌اند. آنان مهاجران را عامل رکود اقتصادی فعلی ترکیه می‌دانند و نه فساد و سرکوب داخلی در خود ترکیه و مدیریت ناکارآمد دولت آن کشور. از سوی دیگر، اردوغان نیازمند موفقیتی استراتژیک و سیاسی است چرا که حزب‌اش در انتخابات اخیر شهرداری‌ها در دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا شکست خورد. نتیجه سیاست فعلی ترامپ و همکاری او با اردوغان قربانی‌شدن کردها خواهد بود. کردها مجبور به اتحاد با اسد برای حفاظت از خود و یا حرکت به سوی اعلام استقلال خواهند بود. خطرناک‌تر از آن امکان ظهور دوباره داعش است. ده‌ها هزار داعشی بازداشت شده در اردوگاه‌های شرق سوریه هستند و دو هزار نفر از آنان خارجی هستند. اگر آنان آزاد شوند، وضعیت خطرناک‌تر خواهد شد. اکنون با معامله اردوغان و ترامپ و هوشمندی پوتین، سوریه به مناطق مختلف تحت کنترل کشورهای دیگر تبدیل شده است: ترک‌ها، ایرانی‌ها، روس‌ها، اسرائیلی‌ها و سلفی‌های جهادی همگی در مناطق تحت نفوذ خود در سوریه حضور دارند و اسد نیز در دمشق پابتخت سوریه است. وضعیت امروز سوریه نتیجه سیاست‌های غرب است. این ننگ و شرمی برای ماست".


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید