بازگشت نا آرامی ها با چندین کشته و مجروح در بغداد

 بازگشت نا آرامی ها با چندین کشته و مجروح در بغداد

عبدالمهدی وعده "تغییرات عمیق" در کابینه را داده اما اعتراض‌های گسترده در بغداد و شمار دیگری از شهرهای عراق ادامه دارد. دفتر آیت الله سیستانی نیز شایعه توافق فرزندش با حاج قاسم سلیمانی و مقتدی صدر برای حمایت از عبدالمهدی را تکذیب کرد.

منابع پلیس و پزشکی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند استفاده مجدد از گلوله‌های جنگی، بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور برای وادار کردن معترضان به عقب‌نشینی منجر به کشته شدن چهار نفر در شهر بغداد شده است. درگیری روز شنبه میان معترضان و نیرو‌های امنیتی همچنین منجر به زخمی شدن حدود صد نفر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که نیرو‌های پلیس توانسته‌اند کنترل همه پل‌های پایتخت، به غیر از پل اصلی را که شرق بغداد و خیابان‌های تجاری را به قرارگاه‌ها و ساختمان‌های دولتی در آن طرف رود دجله وصل می‌کند، در اختیار بگیرند. از زمان آغاز اعتراضات به فساد و بیکاری در عراق در ابتدای ماه گذشته، حدود ۴۰ روز پیش، تاکنون بیش از ۲۸۰ نفر از معترضان کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در میدان تحریر بغداد، مرکز اصلی تجمع معترضان در پایتخت، دو تظاهرکننده بر اثر شلیک گلوله جان سپردند و یک نفر بر اثر برخورد گلوله گاز اشک‌آور به صورتش کشته شده است.

پیشتر، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر خواستار بازگشت زندگی عادی به خیابان‌ها شده و وعده داده بود که در روزهای آتی اصلاحاتی را ارائه خواهد کرد. نخست وزیر عراق گفت که هفته‌ها اعتراض در اعمال فشار بر سیاستمداران برای پذیرش تغییر کمک کننده بوده است.

او می‌گوید با اصلاحاتی که مد نظر دارد نظام اداری عراق "جوانتر و کارآمدتر" می‌شود و با بیکاری، بی‌عدالتی اجتماعی و فساد مبارزه خواهد شد. از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی نظام سیاسی عراق بر اساس تقسیم پست‌های وزارتی و مدیریتی میان اهل سنت، شیعیان و کرد‌ها شکل گرفته است.

اما دفتر آیت الله سیستانی عصر شنبه بیانیه ای در رد شایعات عجیب این روزها منتشر کرد. در این بیانیه هر گونه مشارکت برای حمایت از نخست‌وزیر عراق تکذیب شده، اما به شایعه معنا دار دیدار احتمالی محمدرضا سیستانی با حاج قاسم سلیمانی و صدر اشاره‌ای نشده است.

چاپ   ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید