چهارشنبه, ۰۵ آبان ۱۴۰۰

سنگین‌ترین ماهواره‌ تاریخ چین پرتاب شد

سنگین‌ترین ماهواره‌ تاریخ چین پرتاب شد

در واپسین روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی، چین سومین فروند ماهواره‌بر فوق سنگین و پیشرفته‌ لانگ‌مارچ-۵ را جمعه شب با موفقیت از پایگاه پرتاب ون‌چانگ در استان هائینان به فضا پرتاب کرد.

این پرتابگرِ نسل جدید و فوق سنگین، حامل سنگین‌ترین ماهواره‌ بومی چین با نام شیجیان ۲۰ ( Shijian-۲۰) با وزن بیش از ۸ تُن بود که اولین ماهواره‌ آزمایشی از سامانه‌ دونگ‌فانگ‌خونگ-۵ است.

لانگ‌مارچ-۵ با ۵۷ متر طول، ۸۷۰ تُن وزن برخاست و هزار و ۷۸ تُن نیروی رانش اولیه، توانایی حمل ۲۵ تُن محموله به مدار ارتفاع پایین زمین را دارد.

نکته‌ جالب این است که پس از شکست دومین فروند این پرتابگر در سال ۲۰۱۷، متخصصین پس از ۹۰۸ روز تلاش مستمر مشکل را پیدا کردند و بیش از ۲۰۰ طرح اصلاحی بر روی سامانه‌های مختلف ماهواره‌بر انجام دادند.

با این ماموریت، ۳۲۳ اُمین پرتاب با کمک خانواده‌ی ماهواره‌برهای لانگ‌مارچ رقم خورد.

«ژانگ شیو» فرمانده مرکز فضایی ون چانگ در این باره گفت: موفقیت این پرتاب زمینه لازم را برای طرح‌های فضایی آینده چین از جمله کاوش درباره مریخ، بازگرداندن نمونه‌های خاک از کره ماه و ایجاد یک ایستگاه فضایی فراهم می‌کند.

او گفت: از ماهواره شیجیان - ۲۰ برای آزمایش فناوری‌های کلیدی مانند چون دی اف اچ -۵ و نسل جدید ماهواره بزرگ چین استفاده خواهد شد این ماهواره‌ها برای امور مخابراتی و پخش تلویزیونی استفاده می‌شوند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری