شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

کوتاهی وزارت نیرو در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر

کوتاهی وزارت نیرو در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر

 استفاده از فناوری انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر به منظور کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دستورکار همه دولت‌های جهان قرار گرفته است اما در کشور ما به رغم داشتن زمینه مناسب برای گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر همچنان این موضوع نادیده گرفته می‌شود.

بر اساس ماده 19 از قانون هوای پاک که در سال 1396 تصویب شده است, وزارت نیرو مکلف است 30 درصد از برق مورد نیاز کشور را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تولید کند، در حالی که طبق آخرین آمار سهم انرژی‌های تجدیدپذیر مثل باد و خورشید در تولید برق کشور با ثبت سهم 0.46 درصد در ظرفیت تولید برق، حتی به نیم درصد هم نمی‌رسد. این در حالی است که توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر سالهاست در دستور کار دولت‌های مختلف ایران قرار دارد.

همچنین بر اساس سند ششم توسعه، وزارت نیرو ملزم به تولید 5000 مگاوات برق از نیروگاه تجدیدپذیر است که از سال 96 تاکنون فقط 900 مگاوات آن به نتیجه رسیده است که این آمارها نشان از کم‌کاری وزارت نیرو در قبال وظایفی است که در قانون هوای پاک و سند ششم توسعه به آن محول شده است.

با توجه به اینکه کشورمان از 365 روز سال 300 روز آفتابی را در اختیار دارد و گستره تابش خورشید در کشور ما بسیار فراگیر است باید از پتانسیل‌های موجود بهره گرفت و از ظرفیت‌های انرژی خورشیدی برای تولید گرما و برق و نیرو استفاده کرد.

برخی از محققان بر این باورند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین کند و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.

همچنین به گفته رئیس سازمان محیط زیست در کشورمان 30 تا 40 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌های بادی وجود دارد و از این نظر نیز امکان توسعه نیروگاه‌های بادی و استفاده از انرژی باد به منظور تولید برق کاملاً فراهم است. 

 

 

 

به نقل از خبرگزاری تسنیم

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

چاپ   ایمیل

خبرگزاری آی پرس - اخبار و رویدادهای روز تبریز، ایران و جهان بصورت تحلیلی در این خبرگزاری انتشار می یابد و رعایت اصالت منبع خبر و حفظ حریم خصوصی از اولویت های اساسی در این خبرگزاری می باشد.

تلفن تماس: 04135538205   04135541840   04135541841

همراه : 09025565962

 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول : امیرحسین آقامی
سردبیر : غلامرضا منصوری